WabProjekt Design and Build

Warszawa
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wybór projektu domu jednorodzinnego

Autor: Irmina Burzyńska, publikacja: 2020-04-04

Każdy inwestor po zakupie działki staje przed dylematem realizacji domu marzeń a możliwościami w zagospodarowania działki. W poniższym artykule postaramy się przedstawić kilka ważnych elementów, które mogą stać się drogowskazem ułatwiającym wybór projektu.

Zdjęcie nr 1

Zakup działki

Tak, mieliśmy zacząć od projektu, tymczasem… o nim powinniśmy myśleć już na etapie zakupu gruntu. Weryfikacja działki powinna obejmować kurtuazyjną wizytę w gminie, celem zapoznania się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli gmina go nie posiada, sprawa się komplikuje, ponieważ potrzebna jest tzw: WZ-ka, czyli Warunki Zabudowy przygotowane przez przemiły zespół referatu Planowania Przestrzennego. I tutaj należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż operacja ta może trwać nawet 9 miesięcy.

Zakładając jednak, że poszło gładko i uzyskaliśmy wypis z Planu bądź zajrzeliśmy do systemu informacji przestrzennej, gdzie dane takie widnieją, sprawdzamy, czy nie mamy ograniczeń bezpośrednio rzutujących na nasz wymarzony dom.

Wybór projektu

Co może zawierać MPZP? Plany stare, czyli uchwalane przed 2004 r., zazwyczaj wprowadzają jedynie oznaczenie terenu. Mamy więc MN, i jesteśmy w domu. Symbol ten oznacza, że teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Zatem kupujemy łopatę i… Niestety nie.

Wróćmy jednak do planów nowszych. Te mogą wprowadzać:

  • nieprzekraczalną linię zabudowy,
  • min. pow. biologicznie czynną,
  • max pow. zabudowy,
  • max wysokość zabudowy,
  • max ilość kondygnacji,

czy wręcz określać:

  • stopień spadku dachu,
  • kolorystykę,
  • rodzaj materiałów wykończeniowych.

Mając tę wiedzę, dopiero możemy szukać projektu domu.

Oczywiście to nie wszystko.

Zapisy MPZP to zaledwie początek zmagań, ponieważ każdy inwestor szuka czegoś innego. Istnieją również wymogi kształtowania układu funkcjonalnego, które warto uwzględnić w naszym przyszłym domu. Te wymagania zazwyczaj nie są obce projektantowi, dlatego jeżeli jako inwestor i przyszły użytkownik wymarzonego domu mamy wyjątkowe oczekiwania, niestandardowe potrzeby i pragniemy podejścia indywidualnego, na tym etapie powinniśmy poszukać architekta.

Zdjęcie nr 2

Opracowała:
Irmina Burzyńska
WabProjekt Design and Build

Projektowanie domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 32 346 Specjalistów od Projektów Domów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o projektach domów